על בעיות זיכרון

איך לזהות את הקשיים של בעיות זיכרון?

על בעיות זיכרון בגיל צעיר ומבוגרהמאמר הבא וכן הלינקים בתוך המאמר מפרטים את המידע החשוב על בעיות זיכרון. 

בעיות זיכרון נגרמות בשל סיבות שונות, גיל מתקדם, פגיעה או תאונה בראש, מחלות, קיומה של הפרעת קשב וריכוז, בעיות נפשיות ופוסט טראומה. מוחנו הנו איבר גמיש אשר מתפתח עם הזמן. מכאן, שבכל רגע בחיינו בו נחשף לגירויים, מוחנו יגדיל את הקשרים בו וייצור תאי עצב חדשים, אפילו במקום אלו שנהרסו עם השנים ויכולים ליצור לנו בעיות זיכרון. עצם זה שהקשרים במוח יכולים להתפתח ולגדול, מוכיח כי אין סוף לידע שאנו יכולים לצבור. חשוב לזכור זאת, כי כך אנו יכולים לצבור עוד ועוד ידע וזה יכול רק להועיל.

ישנם כמה גורמים שמשפיעים, קשורים ומסייעים זה לזה בתהליך השמירה לזיכרון. המוח צריך להיות מסוגל  לקלוט את המידע ולאחסנו בצורה נכונה, אבל גם לשלוף אותו בעת הצורך בשלב עתידי כלשהו, על מנת שגם יוכל  להשתמש במידע.

איך נזהה בעיות זיכרון?

מתי קיימת בעיה? טוב, זה קל: כאשר אנו לא מצליחים להיזכר במשימה שרצינו לבצע, בשם של ידיד שפגשנו, במילה שמתארת משהו שרצינו לומר ועוד דוגמאות שכולנו מכירים. הבעיה קיימת גם כאשר אנו מקבלים מידע וכהרף עין שכחנו אותו (זה קשור לתהליך שנקרא: זיכרון עבודה) או כאשר אנו מעוניינים להשתמש במידע אשר כבר אחסנו בזיכרון, אך איננו מצליחים לבטאו החוצה. כל המקרים האלה יכולים להיות אצל כל אחד, אבל בעיות זיכרון אמיתיות הן כאשר המקרים האלו חוזרים לעתים תכופות.

הזיכרון במוח מורכב משלושה חלקים:

זיכרון לטווח קצר- שואב מידע מהחושים שלנו והוא זיכרון זמני בלבד. אם זאת, באם יהיה צורך ויש חשיבות לאותו המידע, הוא יעבור עיבוד ויאוחסן בזיכרון לטווח ארוך לשם שימוש עתידי.

זיכרון לטווח ארוך- לוקח את המידע שהתקבל מהזיכרון לטווח קצר, מעבד אותו ומקטלגו לנושאים במוח לשם אחסון ושימוש בעת הצורך. ניתן להמשיל זאת לפעולת שמירת קבצים לתיקיות במחשב.

זיכרון עבודה- משתמש בזיכרון לטווח קצר ולטווח ארוך ומשלבם. זיכרון זה עוזר לנו לבצע פעולות ברגע מסוים על ידי קליטת מידע ברגע נתון מהסביבה ושילובו עם מידע שכבר קיים לנו בתודעה. לדוגמה: כאשר נרצה להפעיל מכשיר חשמלי חדש, נשתמש בחוברת הוראות שקיבלנו עם המכשיר (זיכרון לטווח קצר) ונשלב את המידע הזה עם מידע שיש לנו מזיכרון על הפעלת מכשיר דומה, מידע אותו אחסנו בזיכרון לטווח ארוך.

האם בעיות זיכרון ניתנות לפתרון?

האם ניתן לטפל בבעיות זיכרון? בוודאי! הפעלה ומאמץ חשיבתי של המוח נמצא במחקרים רבים כעוזר מאוד לשמור על יכולותיו. אך עם זאת- אימון מוחי סדיר בתכנה מקצועית יכול אפילו לשפר את היכולות הקיימות.
תוכנת AttenMind מציעה לכם לשפר יכולות קוגניטיביות ולהתגבר על בעיות הקשורות בזיכרוןכיצד? על ידי תרגול יכולות המוח! באמצעות התוכנה, תוכלו לעודד את המוח לפעילות מיטבית. איך עושים זאת? מתרגלים 3 ימים בשבוע, 30 דקות כל פעם. חשוב לדעת! התוכנה הנה אינטרנטית, כך שהתרגול יכול להתבצע מכל מקום שמחובר לרשת האינטרנט.

>> לקריאה נוספת: