איבוד זיכרון לטווח קצר

איבוד זיכרון לטווח קצר אצל אנשים בגיל השלישילאיבוד זיכרון, ישנן סיבות שונות ומרובות, אך כאשר אנו באים לדבר על איבוד זיכרון, כדאי לבצע אבחנה על איזה סוג זיכרון מדובר. אבחון נכון, ינחה אותנו כיצד לטפל, לעזור ולסייע לאותו אדם הסובל מאובדן זיכרון. אחד המרכיבים של זיכרון הנו זיכרון לטווח קצר וכדאי מאוד להכירו ולהבין מה קורה כאשר אנו חווים איבוד זיכרון לטווח קצר.

מהו איבוד זיכרון לטווח קצר?

הזיכרון לטווח קצר אחראי על כל המידע אותו אנחנו קולטים מהחושים ברגע נתון מגירויים שונים הקיימים בסביבתנו.

ישנה גישה שתטען שקודם לזיכרון לטווח קצר קיים הזיכרון המידי אשר מתבסס על הגירוי החושי ורק לאחריו המידע עובר לזיכרון לטווח קצר.

הזיכרון לטווח קצר קשור גם לזיכרון נקרא גם זיכרון עבודה או זיכרון פעיל.

יש שטוענים ששני המושגים האלה הם בעצם אותו דבר.

בזיכרון לטווח הקצר, המידע אמור לכלול אינפורמציה מוגבלת לטווח זמן של בין שניות לדקות בודדות.

אבל כאשר עושים אבחון לבדיקת זיכרון טווח קצר נותנים לנבדק רשימת פריטים שנעה בין 5 ל-9 פריטים ובודקים אם הוא מסוגל לזכור 7 פריטים (פלוס-מינוס 2) זה ייחשב כתקין.

ליכולת הזיכרון לטווח קצר ישנה חשיבות רבה, מדוע? מכיוון שהזיכרון לטווח ארוך מבוסס על אותו מידע שמגיע מאותה קליטה חושית ומידית שהזכרנו קודם שזה בעצם הזיכרון לטווח קצר.

לעבד כדי לא לאבד

באמצעות עיבוד נכון של המידע המתקבל מהזיכרון לטווח קצר ואחסונו במוח בצורה תקינה, נשפר את יכולות הזיכרון לטווח ארוך, כך שהמידע יהיה לנו נגיש לשליפה בעת הצורך. יחד עם זאת, הזיכרון לטווח קצר מאפשר לנו להשתמש במידע הזמין שמתקבל מהחושים לשם ביצוע מטלה ברגע נתון בשילוב אותו מידע שאוחסן בזיכרון לטווח ארוך.

הזיכרון לטווח קצר בעצם מאפשר לנו תפקוד תקין ויעיל בחיינו לשם ביצוע משימות בסיסיות ומורכבות כאחד.

חשוב לדעת! פגיעה ביכולות הזיכרון לטווח קצר אומנם לא תפגע בזיכרונות שקיימים לנו כבר בזיכרון לטווח ארוך כמו זיכרון ילדות שטבוע בנו, אך כן תמנע מאיתנו יצירת זיכרונות חדשים אשר בסופו של דבר יכולים לפגוע לנו בתפקוד היומיומי.

איבוד זיכרון לטווח קצר- מהו מקור התופעה?

איבוד זיכרון לטווח קצר אינו מאפשר לנו לחיות חיים תקינים ונורמטיביים כמו אצל הסובבים אותנו. למשל:

אדם בעל פגיעה בזיכרון לטווח קצר, יכול להיות שלא יזכור שפגש אדם, גם אם פגש אותו כמה דקות קודם לכן.

פגיעה בזיכרון לטווח קצר נפוצה בעיקרה אצל אנשים שחוו פגיעת ראש טראומטית או באנשים המאובחנים עם M.C.I-הפרעה קוגניטיבית קלה, דמנציה ואלצהיימר. גם אצל אנשים נורמטיביים לחלוטין עלולה להיות בעיית איבוד זיכרון לטווח קצר, אצלם זה קשור דווקא ליכולת הקשב והריכוז. ברגע שהקשב והריכוז לא טובים, אנו מאבדים את המידע שאותו צריכים לזכור. כאן הסיבות יכולות לנבוע כתוצאה מהפרעת קשב או כתוצאה מהסביבה הדינמית ומלאת הגירויים שמקשה על עיבוד תקין של כל המידע הרב אליו אנו נחשפים.

אימון מוחי- כבר לא מאבדים את הזיכרון לטווח קצר!

אימון מוחי, בעצם משתמש במאפייניו האלסטיים של המוח לייצר קשרים עצביים חדשים במוח ואף לתקן כאלה שנפגעו, לשם שחזור וחיזוק יכולותיו.

שימו לב, לא כל תרגול קוגניטיבי באמת יכול לשפר את יכולותיו של המוח.

חשוב להשתמש בתוכנה מקצועית, מוכחת וייעודית לכך כפי שקיים באימון המוח בשיטת – AttenMind, מבית אטנגו.

AttenMind פותחה מתוך מחשבה שלכל אחד המאפיינים שלו והצרכים שלו.

לכן, התוכנה מתאימה עצמה למשתמש בה.

יחד עם זאת, כל משתמש בתוכנה זוכה לליווי אישי מנציג החברה המסייע לו בכל התהליך וזאת מתוך ההכרה כי זיכרון הנו דבר בסיסי בחיי היום יום ובעל חשיבות מרבית לתפקוד תקין בחברתנו.

קראו כאן כדי לדעת איך עובדת שיטת AttenMind